Zaczęliśmy od roli asystentów

We wrześniu 2022 r. kursem dla asystentów w szkole polonijnej rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Jako pierwsi w polonijnym środowisku edukacyjnym naszą uwagę skierowaliśmy na osoby wspomagające pracę szkoły sobotniej. Takich kursów nie było we wcześniejszych ofertach szkoleniowych. Liczyliśmy na zainteresowanie, ale nie wiedzieliśmy, czy asystentom zechce się poświęcić czas, by dowiedzieć się czegoś o swojej roli w szkole sobotniej. Okazało się, że kurs był bardzo potrzebny!

Rozpoczynający pracę w szkołach mogli dowiedzieć się, jaki jest zakres ich obowiązków, gdzie szukać pomocy, dowiedzieli się o rozwoju dzieci i ich emocjach oraz jak czuwać nad bezpieczeństwem szkolnej społeczności. Wspaniałym pomysłem były pomysły dotyczące zabaw i czytania dla dzieci i z dziećmi.

Na koniec kursu asystenci podzieli się swoimi refleksjami w pracy zaliczeniowej. Postanowiliśmy opublikować niektóre fragmenty prac.

Poniższe fragmenty dotyczą pierwszego szkolenia z cyklu ASYSTENT W SZKOLE POLONIJNEJ.

Tytuł: Rola asystentów w polonijnych placówkach na bazie praktyk szkół brytyjskich i potrzeb szkoły sobotniej.

Prowadziła Renata Jarecka

Dziękuję za słowa, że asystenci są ważni

Pierwszym zdaniem, które usłyszałam na kursie i które dodało mi otuchy i chęci do działania było stwierdzenie, że my, asystenci, jesteśmy WAŻNI!!! Praca asystentów jest nieoceniona i my też odgrywamy ważne role przy boku nauczycieli. Dziękuję za te słowa, bo czasem czujemy się trochę niezauważani i tacy tylko trochę do pomocy.

Agata Mierzejewska – asystentka, Polska Sobotnia Szkoła w Lancaster

Data kursu była strzałem w dziesiątkę

Nazywam się Oliwia Szmajda i mam 25 lat. Jestem studentką pierwszego roku Pedagogiki Opiekuńczej z Terapią Pedagogiczną oraz asystentką nauczyciela w Polskiej Szkole Sobotniej. Swoją przygodę z pracą z dziećmi rozpoczęłam we wrześniu tego roku, natomiast webinar dotyczący roli asystentów w polonijnych placówkach odbył się tuż po moim pierwszym dniu zajęć. Muszę przyznać, że data owego kursu była strzałem w dziesiątkę, gdyż jako zagubiona debiutantka poczułam ogromne wsparcie, słuchając niezwykle budujących słów pani Renaty Jareckiej.

Zrozumiałam wówczas, że moje podejście i podejmowane działania były jak najbardziej słuszne, a towarzyszący mi stres oraz strach przed popełnieniem jakiegokolwiek błędu okazał się zupełnie nieuzasadniony. Mogę śmiało dodać, że po wyżej wspomnianym szkoleniu kolejna sobota była dla mnie przełomowa, bowiem wszelkie obawy odrzuciłam na bok, zamieniając je na większą pewność siebie, a także wiarę we własną intuicję. Zaczęłam starać się jeszcze bardziej i wspierać wychowawczynię klasy już nie tylko w sprawowaniu opieki, udzielaniu pomocy czy czuwaniu nad bezpieczeństwem uczniów, lecz także w kwestii ciekawej organizacji każdych kolejnych zajęć. Bardzo często moje pomysły okazują się trafne i odpowiednie, co uważam za swój mały sukces. Jednakże nie mam pewności, czy odważyłabym się zaproponować którykolwiek z nich, gdyby nie pierwsze nagranie, ukazujące stanowisko asystenta jako coś więcej niż „tło nauczyciela”.

Oliwia Szmajda

Przed kursem nie wiedziałam, jak się do tej roli przygotować

Jako asystentka z zerowym doświadczeniem nie wiedziałam, jaką rolę powinien spełniać dobry asystent, po co on jest potrzebny, jak się przygotować do bycia pomocą i wsparciem dla nauczyciela oraz uczniów, jak ich wspomagać w tych sobotnich zajęciach, w ich rozwoju emocjonalnym, dydaktycznym, żeby czuli się dobrze i przede wszystkim bezpiecznie.

Ilona Więsak – asystentka, Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych w Luton i Dunstable

Usłyszałam pomysły, jak zaangażować dzieci przed rozpoczęciem lekcji

Ten webinar uświadomił mi, jak wiele obowiązków ma asystent nauczyciela. Sama, będąc już po kilku sobotach pracy, zrozumiałam, jak ważni są dorośli w szkołach. W ciągu tych kilku godzin to właśnie my jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za dzieci w naszych klasach, to my musimy pomóc, zrozumieć, wysłuchać. A jakim wyzwaniem jest zrobić to dla 26 dzieci! Wiedząc to teraz, po tych kilku pierwszych sobotach w szkole, patrzę na nauczycieli i asystentów zupełnie w innym świetle. Chodzi mi tu też o szkołę angielską. Ten właśnie pierwszy webinar dał mi dużo pomysłów, jak mogę zaangażować dzieci w klasie przed rozpoczęciem lekcji.

Gosia D. – asystentka w klasie pierwszej, Polska Szkoła w Bromley w Londynie

Zajęcia przekonały mnie, jak ważne jest nieustanne dokształcanie się

Szkolenie pozwoliło mi przemyśleć, jakie funkcje i obowiązki już spełniam jako asystentka nauczycielek oraz zastanowić się nad dodatkowymi metodami wsparcia dla ucznia. Zajęcia te zachęciły mnie do poszukiwania dalszych źródeł informacji na temat dwujęzyczności, metod pracy z uczniem i wsparcia edukacyjnego. Przekonały mnie również, jak ważne w pracy szkolnej jest nieustanne dokształcanie się.

Aleksandra KulczyckaABC Polska Sobotnia Szkoła im.Kornela Makuszyńskiego w Poole

Spisana lista obowiązków pokazała, jak szeroki jest wachlarz odpowiedzialności asystenta

Tego, jak ważna jest rola asystenta w pracy szkół polonijnych, nauczyłam się w pierwszych latach pracy jako nauczyciel. Zawsze bardzo otwarcie mówiłam moim asystentom, czego od nich oczekuję, jakiej pomocy potrzebuję, na jakie dzieci trzeba zwracać szczególną uwagę. Asystenci mieli zawsze wgląd w konspekt zajęć, aby byli przygotowani do lekcji najlepiej, jak to możliwe. Po zajęciach zawsze prosiłam o ich opinie i uwagi. Podstawą mojej współpracy z asystentami był obopólny szacunek oraz wysokie wymagania. Traktowałam ich jak profesjonalistów, ważnych członków braci szkolnej. Oni czuli się docenieni, ja miałam wsparcie i mogłam być spokojna o klasę. Bez pomocy asystenta znacznie trudniej byłoby przeprowadzić lekcje lub zabawy, zadbać o bezpieczeństwo dzieci, czy zwyczajnie zaspokoić różnorodne potrzeby małych uczniów, którzy częstokroć potrzebowali merytorycznego lub emocjonalnego wsparcia.

Po kilku latach pracy i – wydawałoby się – zdobycia już pewnego doświadczenia, trafiłam na kurs dla asystentów organizowany przez Klub Nauczyciela. Postanowiłam zapisać się i zobaczyć, czego też ten kurs może mnie jeszcze nauczyć. I jak się okazało, pokazał mi całkiem sporo. Pewne zagadnienia były mi znane, ale dobrze było je sobie przypomnieć, odświeżyć wiedzę. Choćby właśnie to, jaką rolę spełnia asystent, za ile rzeczy i spraw jest odpowiedzialny, czego się od niego oczekuje. Spisana lista obowiązków i wymagań pokazała, jak szeroki jest wachlarz odpowiedzialności asystenta, jak ważną rolę odgrywa wobec dzieci, rodziców i nauczyciela.            

Monika Juszkiewicz – asystent nauczyciela, Polska Szkoła im. Św. Królowej Jadwigi Forest Gate-Ilford w Londynie

Jeśli robicie tak wiele, to naprawdę jesteście ważni i potrzebni

Z Klubem Nauczyciela współpracuję od kilku lat. Zazwyczaj zajmuję się jednak szkoleniami egzaminacyjnymi. Zgodziłam się poprowadzić webinar otwierający szkolenie dla asystentów, bo po ośmiu latach pracy dyrektora w utworzonej przez siebie szkole polonijnej czułam, że asystentom należy się uwaga, wsparcie oraz… czapka z głów. Dlatego zaczęłam kurs od słów: „Asystentko! Asystencie! Jesteś ważna/ważny!”. Nazwałam asystentów filarem szkół sobotnich, bo wiem z doświadczenia, że brak asystentów w szkole sobotniej powoduje dyskomfort wszystkich: uczniów, rodziców i kadry nauczycielskiej. Po przeczytaniu komentarzy ze szkolenia wzruszyłam się najbardziej tym, że tak wielu asystentów nie czuło się filarami szkoły. Przeważało raczej poczucie piątego koła u wozu, a tak być nie powinno. Nie spodziewałam się, że stworzona przeze mnie lista potencjalnych obowiązków asystenta może okazać się tak przydatnym narzędziem administracyjnym dla dyrektorów szkół, a jednocześnie rodzajem certyfikatu osób pomagających w szkole. Jeśli robicie tak wiele, to naprawdę jesteście ważni, potrzebni i bez Was nie dalibyśmy rady.

Renata Jarecka – prowadząca szkolenie, była dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej w Crawley, obecnie dyrektor Polskiej Szkoły Online: GCSE i A-level, absolwentka filologii polskiej i zarządzania w oświacie.

Refleksje z kolejnych szkoleń w kolejnych artykułach na blogu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Wybierz walutę
GBP Funt szterling