Kurs ASYSTENT W SZKOLE POLONIJNEJ – Asystent w zabawach z dziećmi

We wrześniu 2022 r. kursem dla asystentów w szkole polonijnej rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Jako pierwsi w polonijnym środowisku edukacyjnym naszą uwagę skierowaliśmy na osoby wspomagające pracę szkoły sobotniej. Takich kursów nie było we wcześniejszych ofertach szkoleniowych. Prócz informacji formalnych, związanych z obowiązkami asystentów w szkołach sobotnich, bezpieczeństwa podopiecznych oraz podstaw psychologii podjęte zostały także tematy dydaktyczne i metodyczne. Jak bawić się z dziećmi, jednocześnie ucząc, pokazywała kursantom Małgorzata Małyska, wieloletni nauczyciel metodyk, konsultant w zakresie nauczania języka polskiego poza granicami Polski dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Tytuł szkolenia: Zabawa jako element organizacji zajęć edukacyjnych z dziećmi

Od prelegentki

Zabawa to bardzo ważny element rozwoju dziecka, często niedoceniany, gdy dziecko przyjmuje rolę ucznia. Chociaż dzieci bawią się przede wszystkim dla przyjemności, dobrze przemyślana i zorganizowana zabawa może dać dzieciom – uczniom dużo więcej niż tylko radość.

Webinarium, zorganizowane w ramach kursu ASYSTENT W SZKOLE POLONIJNEJ było moim pierwszym krokiem do współpracy z Klubem Nauczyciela. Moje propozycje metodyczne, którymi od przeszło 30 lat mogę dzielić się z Nauczycielami, zawsze uwzględniały zabawę jako sytuację edukacyjną, która jest dostosowaną do możliwości rozwojowych i potrzeb dzieci drogą do osiągania celów nauczania i uczenia się. Webinarium było okazją do zaprezentowania przykładowych zabaw i wskazania ich funkcji w procesie dydaktycznym. Po lekturze komentarzy, jestem przekonana, że Uczestnicy webinarium, którzy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele zależy od ich aktywności, pomysłowości i zaangażowania, dostrzegą w znanych i lubianych przez dzieci zabawach takie elementy, które przyczynią się do wszechstronnego rozwoju ich uczniów i im samym dadzą dużo satysfakcji z pracy.

Małgorzata Małyska

Wieloletni nauczyciel metodyk, konsultant w zakresie nauczania języka polskiego poza granicami Polski dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Na koniec kursu asystenci podzieli się swoimi refleksjami w pracy zaliczeniowej. Postanowiliśmy opublikować niektóre fragmenty prac. Tu zbieramy tylko fragmenty dotyczące piątego szkolenia z cyklu ASYSTENT W SZKOLE POLONIJNEJ, prowadzonego przez  Małgorzatę Małyskę, autorkę podręczników z serii Przyjaciele z piórnika.

Najbardziej inspirujące było dla mnie szkolenie na temat zabawy jako elementu organizacji zajęć edukacyjnych z dziećmi, prowadzone przez Panią Małgorzatę Małyskę. Był to czas niesamowicie spędzony i chciałam, aby to szkolenie trwało jak najdłużej. Ogrom pomysłów i pasja, z jaką wypowiadała się Pani Małgorzata, zostaną ze mną na bardzo długi czas.

Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała wiele okazji, aby wypróbować znakomite zabawy omawiane na webinarze. Jednocześnie świadomość tego, jak bardzo podejście do nauczania się zmieniło na przestrzeni lat napawa mnie radością. Bazując na własnych szkolnych wspomnieniach sprzed ponad 15 lat, trudno byłoby znaleźć momenty oparte na nauce poprzez zabawę zwłaszcza w starszych klasach.

Wiem jednak teraz, iż dzięki temu szkoleniu i wiedzy przekazanej mi przez moich rodziców, jak i moim własnym przekonaniom, zabawa będzie stanowiła ogromną część moich taktyk nauczania.

Emilia Piotrowicz, Szkoła Copernicus w New Malden

Jestem nieustająco pełna podziwu, w jak niezwykle ciekawy i kreatywny sposób można tworzyć sytuacje edukacyjne.
Radość i frajda była niebywała.
Stworzyłam sobie nawet listę zabaw na drogę do… toalet
.

Treść przekazana przez panią Małgorzatę Małyskę jest zdecydowanie moją ulubioną. Jestem nieustająco pełna podziwu, w jak niezwykle ciekawy i kreatywny sposób można tworzyć sytuacje edukacyjne. Obecnie staram się rozważać i analizować w ten sposób każdy zaplanowany temat zajęć. Zabawa w naszej klasie przybiera różne formy. Nie zawsze są to pomysły rozbudowane na całe lekcje, aczkolwiek nieustannie towarzyszą nam jej elementy. Na przykład podczas utrwalania dni tygodni zasugerowałam, aby dzieci losowały karteczki z nazwami, a następnie ustawiły się w odpowiedniej kolejności. Niby nic nadzwyczajnego, a radość i frajda była niebywała.

Szkolenie zmotywowało mnie również do wprowadzenia zmian w trakcie wychodzenia z uczniami do toalet. Za każdym razem, kiedy podczas tego krótkiego „spaceru” wielokrotnie uspokajałam rozbrykanych chłopców i dziewczynki, moje niezadowolenie z siebie rosło, gdyż nie tak wyobrażałam sobie nasze relacje.

Po kursie przemyślałam to wielokrotnie i postawiłam na zmianę podejścia. Stworzyłam listę zabaw, takich jak: zgadywanie, która z krótkich historyjek jest prawdziwa, pytania o to, co możemy dojrzeć w pobliżu na daną literkę lub w danym kolorze czy powtarzanie za mną tych samych kroków i ruchów. Zamierzam je wprowadzić w ciągu najbliższych zajęć.

Jestem pewna, że poczuję ogromną satysfakcję, jeśli ta metoda przyniesie oczekiwane efekty. Będę również niezwykle wdzięczna za otrzymaną motywację do nieustannej pracy nad sobą.

Oliwia Szmajda, Polska Szkoła Sobotnia w Yorku

Po szkoleniu z Panią Małgorzatą byłam w tak dobrym nastroju, że nawet moje własne dzieci zauważyły, że coś się zmieniło.
Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jaką wartość merytoryczną i edukacyjną mają dobrze przemyślane, wkomponowane w konspekt lekcji zabawy twórcze.
Będąc na zastępstwie w klasie nastolatków, zaproponowałam zabawę, w której bez użycia słów mieli ustawić się według daty urodzenia. Młodzież nie tylko bardzo chętnie zaangażowała się w tę zabawę, ale prosiła o więcej.

Szkolenie przygotowane przez Panią Małgorzatę Małyskę, pozostawiło mnie w tak dobrym nastroju, że nawet moje własne dzieci zauważyły, że coś się zmieniło. Szczerze mówiąc, często wykorzystywałam zabawy z dziećmi w pracy w polskiej szkole. Zazwyczaj zabawą zaczynałam i kończyłam lekcje, zabawą uspokajałam klasę, gdy była potrzeba wyciszenia rozbrykanych uczniów. Czasem, gdy deszczowy dzień sprawiał, że wszystkim trudniej się pracowało, zabawa była wybawieniem, przerywnikiem, rozbudzała nawet najbardziej zaspane dzieci. Zabawy znałam z czasów swej młodości, głównie z harcerstwa. Mimo, że w wyborze gier kierowałam się intuicją, często okazywało się, że dobrze pasowały do tematu zajęć.

Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jaką wartość merytoryczną i edukacyjną mają dobrze przemyślane, wkomponowane w konspekt lekcji zabawy twórcze. To taka nieoczywista oczywistość. Wtorkowy wykład pani Małyski dodał mi energii i chęci wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Okazja nadeszła bardzo szybko, bo już w sobotni poranek, będąc na zastępstwie w klasie nastoletnich, w obiegowej opinii nieco niezdyscyplinowanych uczniów, uznałam, że początek zajęć to dobry moment na mały eksperyment – zaproponowałam im zabawę, w której bez użycia słów mieli ustawić się według daty urodzenia.

Ku mojemu zaskoczeniu młodzież bardzo chętnie zaangażowała się w tę zabawę. Po chwili zapytali o inny wariant… Z przyjemnością podsunęłam im kolejne wersje zabawy, obserwując jak współdziałają w grupie, jak pomagają sobie nawzajem, jak śmieją się z własnych wygibasów. Pozytywna energia wyzwolona w czasie tych pierwszych 15 minut zabaw miała potem swoje przełożenie na spokojną, bardzo zrównoważoną pracę nad zawiłościami języka polskiego. Po tym doświadczeniu jestem jeszcze bardziej przekonana o zaletach wykorzystywania gier i zabaw integracyjno-twórczych w czasie zajęć lekcyjnych.

Monika Juszkiewicz, Polska Szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Forest Gate-Ilford

Dzieciom bardzo przypadły do gustu piosenki z pokazywaniem, dzięki którym można ulepszać rozwój mowy oraz poszerzać polskie słownictwo.

Bardzo inspirujące było dla mnie webinarium z panią Małgorzatą Małyską. Jej pomysły zabaw integracyjnych, ruchowych oraz muzycznych zaczęłam wykorzystywać podczas zajęć w polskiej szkole sobotniej. Dzieciom bardzo przypadły do gustu piosenki z pokazywaniem, dzięki którym można ulepszać rozwój mowy oraz poszerzać polskie słownictwo.

Monika Morawiecka, Polskie Centrum Edukacji i Kultury w Warrington

Było mi bardzo miło poznać Autorkę podręczników, z których korzystamy w szkole.
Bardzo podobały mi się propozycje pani Małgosi, szczególnie zabawa z pajęczyną i muszkami.

Akurat u nas w szkole korzystamy z podręczników Pani Małgosi Małyski, a Figlarna Kredka jest naszą klasową bohaterką, więc było mi bardzo miło poznać Autorkę tych książek. Bardzo podobały mi się propozycje pani Małgosi, szczególnie zabawa z pajęczyną i muszkami, którą można wykorzystać na różne sposoby.

Małgorzata D.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling