Wypowiedź Agnieszki Kuc dotycząca kursu “GCSE dla nauczycieli polonijnych”
Od kilku lat uczę w polskiej szkole cudownych trzecioklasistów. Jednocześnie jestem mamą Zosi, która w tym roku przystępuje do egzaminu GCSE. Postanowiłam zapisać się na te szkolenia, ponieważ dostrzegłam u naszych uczniów bardzo duże problemy z wypowiedziami ustnymi a u swojej córki z wyrażaniem opinii oraz kłopoty z tłumaczeniami. Podczas swojej pracy zauważyłam także, że nasze lekcje za mało albo prawie w ogóle nie przygotowywały uczniów do późniejszych egzaminów w klasach starszych. Bardzo często nasza pani dyrektor rozmawiała z nami o tym, że przygotowywanie do GCSE powinniśmy zacząć już w klasach młodszych i teraz absolutnie to rozumiem.
Każde spotkanie było dla mnie niezwykle inspirujące i niezwykle ważne. Starałam się jednocześnie próbować wprowadzić zmiany w naszej klasie (w naszej, ponieważ uczę z panią Bożenką) a także szkole (przekazałam koleżankom z innych klas prezentacje, za które bardzo dziękuję).
Szczególne ważne było dla mnie webinarium GCSE Speaking – Photo Cards i General Conversation, które postanowiłam od razu wykorzystać na naszych lekcjach. Kiedyś, odpytując dzieci z czytania, wsłuchiwałam się tylko w samo czytanie.
Bardzo prosty sposób a już zauważyłam pierwsze efekty. Dzieci nauczyły się zwracać uwagę na to, co najważniejsze w opisie oraz używać też czasowników. Na razie tworzą krótkie wypowiedzi, ale to dopiero początki i głęboko wierzę, że takie działanie bardzo pomoże im w przyszłości. Wprowadziłyśmy również na lekcjach ćwiczenia przygotowujące do Role-Play. Podczas lekcji o zakupach, rodzajach sklepów i walucie polskiej, dzieci odgrywały scenki „wizyta w sklepie” (jedno dziecko było sprzedawcą a drugie kupującym). Oczywiście, na początku dzieci poznały odpowiednie słownictwo związane z tematem (tu wykorzystałam przykłady z webinarium General vocabulary, czyli ogólne słownictwo obowiązujące do testów GCSE). Podobnie uczniowie bawili się w wizytę w restauracji, kiedy omawialiśmy temat związany z odżywianiem.
Myślę, że to świetny pomysł na przyswojenie przez dzieci potrzebnego słownictwa, ćwiczenie dialogów potrzebnych w życiu codziennym, urozmaicenie lekcji a także przygotowanie do egzaminu GCSE.
Agnieszka Kuc
Nauczycielka języka polskiego w polskiej szkole sobotniej w Londynie