Kurs ASYSTENT W SZKOLE POLONIJNEJ – praca końcowa Emilii Piotrowicz

Wybór właściwego zawodu czy też kariery jest bardzo trudny. Znalezienie pasji, która z biegiem czasu nie wygaśnie, a wręcz przeciwnie, będzie się pogłębiać, powodując ciągłą chęć do dalszego rozwoju i rozszerzania wiedzy, jest wielkim darem od losu.

Dla mnie tą pasją jest nauczanie. W tym roku rozpoczęłam moją przygodę jako asystentka w polskiej szkole jak również w angielskiej szkole w roli asystentki SEN. W przyszłym roku mam nadzieję rozpocząć studia i ostatecznie zostać nauczycielką szkoły podstawowej w UK.

Będąc córką dwojga nieprzeciętnych pedagogów, od najmłodszych lat miałam przyjemność przyglądania się temu, jak duży wpływ na przyszłość dziecka może mieć nauczyciel. Z drugiej strony będąc mamą dwóch wspaniałych dziewczynek, zauważyłam w sobie miłość do uczenia ich i otwierania przed nimi bram wiedzy w różnych dziedzinach życia. Radość w oczach dziecka, gdy osiągnie zamierzony cel lub nauczy się czegoś nowego, jest najwyższym wynagrodzeniem, jakie można otrzymać. Jednocześnie świadomość tego, iż osobiste zaangażowanie i jakość naszych umiejętności może w dużym stopniu pokierować przyszłością uczniów jest samo w sobie motywatorem do ciągłego rozwoju.

Kurs dla asystentów polonijnych szkół uważam za bardzo interesujący, jak również poruszający wiele ważnych kwestii. Między innymi zajęcia dotyczące rozwoju emocjonalnego dziecka prowadzone przez Panią Justynę Korolewicz. Wspaniale jest wiedzieć, iż system edukacyjny skupia się obecnie na tak ważnym temacie i uświadamia nauczycieli i asystentów o jego wadze dla dobra uczniów. Mimo wcześniejszego już dużego zainteresowania tymi kwestiami uważam, że na szkoleniu został zgromadzony zbiór bardzo ważnych informacji, który potwierdził moje osobiste zdanie o tym, jak ważne jest indywidualne podejście do potrzeb każdego dziecka nie tylko pod względem edukacyjnym, ale również emocjonalnym. Dzięki temu moje działania i podejście do uczniów będą poparte wiedzą nabytą na kursie.

Strona tutyłowa prezentacji J. Korolewicz Po co dzieciom są dorośli? Naucz się wspomagać rozwój emocjonalny dzieci

Szkolenie odnoszące się do wsparcia dydaktycznego asystenta szkoły polonijnej wzbogaciło moją wiedzę o dostępnych pomocach dydaktycznych oraz w jaki sposób adekwatnie je wykorzystywać. Jednocześnie jako miłośniczce czytania przypadło mi do gustu to, jak duży nacisk został położony na czytanie dzieciom w szkołach polonijnych. Jako osoba bardzo nowa w tej profesji poczułam się bardziej pewna siebie w tym, aby zaproponować pewne zmiany w naszych lekcjach. Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będę mogła zacząć czytać naszym uczniom podczas lekcji, korzystając z wielu wspaniałych tytułów proponowanych podczas szkolenia.

Najbardziej inspirującym szkoleniem, według mnie, okazało się szkolenie odnoszące się do zabawy jako elementu organizacji zajęć edukacyjnych z dziećmi, prowadzone przez Panią Małgorzatę Małyskę. Był to czas niesamowicie spędzony i chciałam, aby szkolenie trwało jak najdłużej. Ogrom pomysłów i pasja, z jaką wypowiadała się Pani Małgorzata, zostaną ze mną na bardzo długi czas. Mam nadzieję, że w przyszłości będę miała wiele okazji, aby wypróbować znakomite zabawy omawiane na webinarze. Jednocześnie świadomość tego, jak bardzo podejście do nauczania się zmieniło na przestrzeni lat napawa mnie radością. Bazując na własnych szkolnych wspomnieniach sprzed ponad 15 lat, trudno byłoby znaleźć momenty oparte na nauce poprzez zabawę zwłaszcza w starszych klasach. Wiem jednak teraz, iż dzięki temu szkoleniu i wiedzy przekazanej mi przez moich rodziców, jak i moim własnym przekonaniom, zabawa będzie stanowiła ogromną część moich taktyk nauczania.

Fragment prezentacji ze szkolenia pani M. Małyski Zabawa jako element organizacji zajęć edukacyjnych z dziećmi

Na ostatnich zajęciach tego szkolenia omawiane było bezpieczeństwo dzieci, czyli safeguarding. Mimo iż wcześniej uczestniczyłam w innym szkoleniu na ten temat, uważam, że klubowe szkolenie było bardzo ważne oraz cenne informacyjnie. Jest to temat warty poruszania często i przy każdej nadarzającej się okazji. Podkreślanie niebezpieczeństw, na jakie mogą być narażone dzieci, z którymi pracujemy, na jakie czynniki powinniśmy skierować naszą uwagę czy też, gdzie i w jaki sposób zgłaszać nasze obawy, jest niezbędne.

Szkolenie – Rola asystentów w polonijnych placówkach na bazie praktyk szkol brytyjskich i potrzeb szkoły sobotniej prowadzone przez Panią Renatę Jarecką – było ciekawe, a jednocześnie pozwoliło mi w pełni zrozumieć, w jaki sposób mogę efektownie wspierać nauczyciela, z którym pracuję. Jest to ważne i warte omawiania, ponieważ harmonia zawodowa między nauczycielem i asystentem gwarantuje lepsze przygotowanie do lekcji oraz płynny przekaz informacji dla uczniów.

Jestem wdzięczna za to, iż mogłam uczestniczyć w szkoleniu Klubu Nauczyciela dla asystentów i mam nadzieję, że w przyszłości będę miała przyjemność uczestniczyć w wielu kolejnych, ponieważ wnoszą one wiedzę niezbędną do wykonywania zawodu jak również dodają pewności siebie w egzekwowaniu pomysłów.

Emilia Piotrowicz

Asystentka Polskiej Sobotniej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Mikołaja Kopernika w New Malden

Dla mnie tą pasją jest nauczanie. W tym roku rozpoczęłam moją przygodę jako asystentka w polskiej szkole jak również w angielskiej szkole w roli asystentki SEN. W przyszłym roku mam nadzieję rozpocząć studia i ostatecznie zostać nauczycielką szkoły podstawowej w UK.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling