Dlaczego warto przystąpić do próbnego egzaminu?

W brytyjskich szkołach uczniowie przystępują do próbnych egzaminów (mock exams) zarówno na poziomie GCSE jak i A-level. Nie trzeba ich przekonywać, że warto do próbnych egzaminów podchodzić.

Korzyści jest wiele. Pozwólcie, że wymienię kilka.

Najlepszy czas przed zgłoszeniem na prawdziwy egzamin

Czy wiesz, że termin zapisów na egzamin to luty? Jeśli uczeń waha się, czy egzamin podjąć już w tym czy jednak dopiero w kolejnym roku, próba pomoże rozstrzygnąć dylemat. Jeśli Paper 3 wypadnie uczniowi słabo, to znak, że może lepiej poczekać do kolejnego roku. A jeśli uczeń czekać nie może, to znak, że trzeba wziąć się do solidnej pracy.

Test pomoże w prokrastynacji

Każdy rodzic nastolatka zna to słynne „zaraz”. Zaraz wyniosę śmieci, zaraz posprzątam, zaraz zrobię zadanie domowe. W rzeczywistości zaraz to „nieokreślone potem”. Konkretna data pomoże maturzyście wziąć się do roboty TU i TERAZ. Nie zaraz. Uczeń zmobilizuje się do nauki od „JUŻ”.

Maturzysta uczy się obchodzić ze stresem

Stres potrafi pokonać nawet ucznia dobrze przygotowanego do egzaminu. Próbny egzamin pozwala maturzyście oswoić się ze stresem. Nie ukrywajmy, że kiedy robimy coś za drugim czy trzecim razem, osiągamy lepsze wyniki niż za pierwszym razem.

Uczeń poznaje formę testu

Oswojenie się z sytuacją stresu egzaminacyjnego to także kwestia poznania formy testu. Arkusze egzaminacyjne opracowywane są według określonych z góry zasad. Znamy liczbę pytań, ich formę, a treść wyznaczają zarysowane w programie tematy. – Tylko tyle pytań? Świetnie, jakoś dam radę – może powiedzieć jeden uczeń, podczas gdy drugi oceni egzamin tak: – Nie jest może tych pytań wiele, ale są znacznie trudniejsze niż na GCSE. Na czym ta trudność polega? Uczeń ma okazję zbadać, czy chodzi o zasób słownictwa w pytaniach, źródłach, a może na przykład brak wprawy w wysłuchiwaniu nagrań?

Próba uczy zarządzania czasem na egzaminie

Szkoda byłoby, gdyby uczeń stracił punkty, przez to, że zabrakło mu czasu na egzaminie. Na początku dwie i pół godziny to wydaje się całkiem dużo. – O, jestem już w pytaniu dwunastym z piętnastu, a mam jeszcze godzinę. No tak, ale okazuje się, że zadanie czternaste to tłumaczenie, na które pół godziny to minimum, którego potrzebuję, a piętnaste wymaga napisania długiej pracy pisemnej i kolejne pół godziny nie wystarczy, by je napisać. A może odwrotnie? Spieszę się, spieszę, bo wiem, że na końcu są długie zadania, więc niedokładnie zapoznaję się z tymi pierwszymi. A gdyby tak maturzysta wiedział, jak sobie rozplanować czas? Może się tego nauczyć na egzaminie próbnym!

Uczeń otrzymuje informacje zwrotne

To najważniejszy argument przemawiający za egzaminem próbnym. Uczeń otrzymuje komentarz, co poszło mu dobrze, a nad czym powinien jeszcze popracować. Zarówno uczniowi, jaki i nauczycielowi wyniki próbnego egzaminu pozwolą ustalić strategię zmierzającą do poprawy wyników i osiągnięcia jeszcze lepszego rezultatu na właściwym egzaminie.

Wynik z próby może być ewidencją pracy ucznia

Jeśli uczeń wypadnie na próbie tak, że będzie zadowolony ze swojego wyniku, może go dołączyć jako dowód na przygotowanie do egzaminu. Albo jako dowód wstępny dla centrum egzaminacyjnego / swojej angielskiej szkoły albo – jeśli egzaminy w normalnej formie ponownie by się nie odbyły z powodu pandemii – jako ewidencję do oceny końcowej.

Korzyść dla nauczyciela szkoły sobotniej

Jeśli większości moich uczniów słabiej poszło z tłumaczeniem na temat rodziny, to może błędnym założeniem było, że pominę ten niby-znany temat z programu GCSE. A może wyszły jakieś niedociągnięcia gramatyczne w pracach pisemnych? A może uczeń nie wykorzystał któregoś ze źródeł w ‘multi-skill task’. Wrócę więc do problemowych zagadnień.

W Klubie Nauczyciela maturzyści mają okazję sprawdzić się na egzaminie A-level z języka polskiego.

Jak to działa?

– Egzamin odbywa się online.

– Maturzyści otrzymują formularz do wypełnienia. W styczniu jest to Paper 3.

– Na rozwiązanie testu mają czas do końca miesiąca.

– Po dokonaniu opłaty (30 funtów za jeden komponent) uczeń otrzymuje kod dostępu do platformy testowej, na której umieszczony jest egzamin próbny.

– Na wykonanie zadania ma 2,5 godziny (dokładnie tyle, ile trwa egzamin z Paper 3). Testu nie można rozwiązywać na raty, uczeń MUSI zaplanować sobie 2,5 godziny BEZ PRZERWY. Platforma testowa uniemożliwia wielokrotne wejście na egzamin (jak podczas prawdziwego egzaminu: jeśli zdecydujesz się opuścić salę – to już nie masz szansy na powrót).

– By wyegzekwować od maturzysty samodzielną pracę, w teście zastosowano technologię „Uczciwy rozwiązujący”. Każda próba opuszczenia karty przeglądarki z testem zostanie odnotowana. Jednak zakładamy, że nasi maturzyści wykazują się dojrzałością i uczciwością i nie będą próbowali oszukiwać.

Dlaczego Paper 3, a nie 1 lub 2?

Arkusz 3, sprawdzający umiejętności ucznia w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem nie wymaga od ucznia gotowości z projektem badawczym (jak Paper 1) ani z lekturą czy filmem (jak Paper 2). Na tym etapie uczeń powinien już być gotowy z wyszukiwaniem informacji z podanych źródeł oraz z napisaniem streszczenia i eseju na podstawie podanych materiałów do przeczytania i do odsłuchania. Wierzymy, że przygotowania do projektu badawczego i lektury/filmu są dopiero w trakcie.

Pierwsi uczniowie otrzymają kody dostępu do egzaminu próbnego z A-level z języka polskiego pod koniec grudnia. Następnie czeka ich wybór dnia i zaplanowanie sobie czasu tak, aby nikt im nie przeszkadzał podczas pracy. A w ciągu 14 dniu od wykonania zadania otrzymają arkusz odpowiedzi z objaśnieniami do testu oraz swój indywidualny wynik z opinią zwrotną i wskazówkami do dalszej pracy.

Autorką testu jest Renata Jarecka, dyrektorka Szkoły Online, przygotowującej uczniów do egzaminów GCSE i A-level, maturzystom znana z pomocy egzaminacyjnych pt. „Zeszyty Szkolne”.

Jeśli jesteś nauczycielem przygotowującym do egzaminu A-level z języka polskiego, rodzicem tegorocznego maturzysty lub maturzystą gotowym na zakup testu kieruję pod link tutaj.

Jeśli masz wątpliwości zapraszam na konsultację ze mną pod adresem info@klubnauczyciela.com lub telefonicznie: 01594 827682.

Maturzystom życzymy połamania pióra!

Portret Ewy Plummer, uśmiechniętej kobiety o ciemnych włosach

Ewa Plummer

Absolwentka historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez dziesięć lat mieszkała w Londynie, gdzie udzielała się aktywnie na rzecz środowiska polonijnego: pracowała w polskich sobotnich szkołach, w Polskiej Macierzy Szkolnej, w Teatrze Syrena oraz jako współzałożycielka szkoły języka polskiego jako obcego Pol2all. Od września 2018 roku prowadzi Klub Nauczyciela dla nauczycieli polonijnych. Razem z mężem i dziećmi mieszka w Forest of Dean w hrabstwie Gloucestershire.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Wybierz walutę
GBP Funt szterling