Podsumowanie kursu GCSE

Choć w naszym Klubie Nauczyciela mamy już za sobą rekordową liczbę szkoleń przygotowujących nauczycieli do pracy z programem GCSE, wystartowaliśmy we wrześniu z kursem prezentującym podstawy programu GCSE. I wszystko odbyło się na medal – dla uczestników, i dla prowadzącej.

Głównym celem kursu było przekazanie nauczycielom podstawowych informacji na temat egzaminów GCSE z języka polskiego jako obcego, zarówno w zakresie programu tematycznego, jak i potrzebnych kompetencji. Ponieważ kurs wystartował z początkiem roku szkolnego założyliśmy, iż nauczyciele zechcą otrzymać pakiet materiałów potrzebnych do zaplanowania roku szkolnego, pierwszych spotkań z uczniami i pierwszych tematów przybliżonych w szczegółach.

Na program kursu składały się następujące części:

  1. Klasa GCSE – wiem, jak zacząć
  2. Mój kalendarz bieżącego roku z Theme I na pierwszy trymestr
  3. Od Speaking do Writing
  4. Ocenianie egzaminacyjne – czym się różni od tego, które znam
  5. Planuję zajęcia z Theme II
  6. Planuję zajęcia z Theme III
  7. Wspólne refleksje po kursie

Wszystkie szkolenia w całym cyklu szkoleń jesiennych prowadziła nasza doświadczona prelegentka, Renata Jarecka – współautorka i redaktorka podręcznika „GCSE. Nowe Tematy”, autorka opracowań i testów egzaminacyjnych na poziomie GCSE i A-level.

Czy bałam się tego, że będę prowadzić szkolenia po raz kolejny na podobne jak wcześniej tematy? Nie do końca. Mając świadomość tego, że być może pojawią się osoby, które już uczestniczyły w podobnych szkoleniach, wiedziałam, że muszę przekazać stare treści na nowo.

To nie jest dla mnie trudność, gdyż jako nauczycielka nie przeprowadzam nigdy dwóch identycznych zajęć – zawsze dopasowuję je do uczestników i dodaję coś nowego. Moi „starzy” kursanci chyba też to wiedzą, bo jak zawsze nie zawiedli. I ja raczej też ich nie zawiodłam, bo dokonałam analizy nowych materiałów testowych, które zostały opublikowane przez AQA oraz przedstawiałam własne materiały autorskie – takie, które mam już sprawdzone oraz zupełnie nowe, które dodaję w pracy z własnymi uczniami.

Zaskoczeniem dla mnie było tak wiele nowych nazwisk – dla nich wiele treści, które prezentowałam, było czymś zupełnie świeżym. Dla mnie samej możliwość podejścia po raz kolejny do tych samych zagadnień egzaminacyjnych, które mam przedstawić czy uczniom, czy nauczycielom, stanowi okazję do rewizji starych materiałów, spojrzenia na nie świeżym okiem, udoskonalenia ich czy wzbogacenia o nowe wnioski, które na przykład nasuwają się po kolejnych sesjach egzaminacyjnych czy raportach publikowanych po egzaminach przez osoby współpracujące z AQA.

Mimo braku bezpośredniego kontaktu z uczestnikami kursu, który miał formę webinarów, poczułam z nimi więź na spotkaniu podsumowującym, a już prawdziwie emocjonujących wrażeń doznałam w czasie zapoznawania się z pracami zaliczeniowymi i opiniami kursantów po kursie. To, że jestem za nie wdzięczna, to za mało powiedziane. Popłakałam się, czytając tyle ciepłych słów i czuję, że mogłabym znowu spotkać się z Państwem i dać z siebie wszystko, co wiem czy potrafię. A nie jest znowu tego aż tyle, bym czuła się, jakbym stała ponad uczestnikami kursu.

Ja, tak i Państwo borykam się z różnym poziomem uczniów, z nudą, którą może zawiać nawet na najbardziej drobiazgowo przemyślanej lekcji czy z negatywnym nastawieniem uczniów do nauki języka polskiego na obczyźnie. Też szukam inspiracji, też popełniam błędy, z których staram się wynosić lekcje. Ale przede wszystkim pomocna dla mnie jest świadomość Państwa obecności w społeczności Klubu Nauczyciela, gdzie stworzyliśmy nie tylko platformę do dokształcania się, ale przyjazne relacje w naszej nauczycielskiej gromadzie, w której każdemu z nas mogą wyrastać wielkie skrzydła (a na nich uniesiemy jeszcze naszych uczniów).

Dziękuję za to Pani Ewie Plummer jako dyrektorce KN, Jej współpracownikom i Państwu.

Kto brał udział w kursie GCSE?

Nauczyciele szkół sobotnich przygotowujący uczniów do egzaminów – zarówno początkujący, jak i bardzo doświadczeni. Wszyscy w swoich pracach podsumowujących podkreślali, jak dużo wynieśli z kursu.

Ale to nie jedyna odpowiedź!

Wzięli w nim udział także:

  • nauczyciele, którzy z Polski przywieźli dyplomy i uprawnienia z innych dziedzin niż filologiczne (mieliśmy w gronie kursantów nauczycieli geografii, informatyki, matematyki, muzyki).
  • nauczyciele pracujący w szkołach brytyjskich;
  • dyrektorzy, którzy chcą umożliwić przygotowania swoim uczniom do egzaminów;
  • prywatni nauczyciele i korepetytorzy;
  • nauczyciele, którzy uczą młodsze klasy;
  • mamy, które postanowiły wziąć sprawę egzaminu w swoje ręce i pomóc swoim dzieciom w przygotowaniach do egzaminu.

Co uczestnicy wynieśli z kursu? Jakie zmiany planują w swojej pracy?

Ogromnie się cieszę, że tak wiele przedstawionych pomysłów zyskało uznanie nie tylko kursantów, ale i ich uczniów.  Z ogromnymi emocjami zapoznawałam się z pracami zaliczeniowymi, w których odnajdywałam opisy realizacji pomysłów z kursu, a nawet fotografie dokumentujące pracę z uczniami. Chyba jednym z największych hitów był pomysł na plansze „O mnie”, czyli sposoby przedstawienia siebie i swoich zainteresowań w formie zgadywanek obrazkowych. Szczerze powiem, że nie jest to mój autorski pomysł – zaczerpnęłam go od klubowej koleżanki, Ani Gniazdowskiej-Reinfuss, która dzieliła się nim na jednym z pierwszych szkoleń w Klubie Nauczyciela.

Miałam okazję uczestniczyć w nim parę lat temu jako jeszcze nie prelegentka, a zwykła uczestniczka pierwszych środowych spotkań klubowych. Spróbowałam, i zobaczyłam, że pomysł się sprawdza, że podoba się uczniom, że ich aktywuje, wywołuje zaciekawienie. Dorobiłam do niego ciąg dalszy – kilka pomysłów, jak te plansze można jeszcze bardziej i skuteczniej wykorzystać, by zintegrować uczniów, poszerzyć ich krąg zainteresowań, do obrazków włączyć słowa i wypowiedzi w formie pytań i zdań pojedynczych i złożonych, a jednocześnie cały czas pozostawać w tematyce egzaminacyjnej. Cieszę się, że te pomysły spotkały się z tak liczną aprobatą uczestników. 

Renata Jarecka – prelegentka KN

Uwaga! Pomysły na pracę z zagadką obrazkową „O mnie” wraz z pokazanymi przez prelegentkę i przez Państwa sposobami realizacji prezentujemy w osobnym pliku na naszym blogu.

Opinie uczestników kursu


Kurs GCSE z panią Renatą Jarecką zasilił moją bazę pomysłów na lekcje.
Nabrałam do uczniów więcej empatii.
Kurs był cudownym dodatkiem do podstaw, które mozolnie buduję.
Mam nadzieję, że ten ogrom wiedzy, przekazany przez panią Jarecką, zaprocentuje na moich przyszłych lekcjach.

Marta Edwards, Polska Szkoła im. Fryderyka Chopina w Southampton

Uzyskać klarowność i wiele praktycznych, konkretnych wskazówek co do oceniania prac pisemnych.
Koło fortuny z pytaniami to bardzo przydatne narzędzie w pracy.

Kamila White, Great Western Academy w Swindon i Polska Szkoła Sobotnia w Swindon

Przełamałam strach, lęk, niepokój, brak wiary w siebie po uzyskaniu wiadomości i wiedzy na temat nauczania na etapie GCSE.
Kurs był niezwykle przydatny i rozwiał moje wszelkie wątpliwości, a na dodatek rozjaśnił mi umysł, dodał werwy i zmotywował mnie do pracy.
Pomysły ze szkoleń stały się dla mnie inspiracją, co zaowocowało we współpracy z moimi uczniami.

Agnieszka Pawlińska, Polska Szkołą Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej w Londynie

Wiem, jak zdiagnozować młodzież pod względem umiejętności językowych oraz które podręczniki, materiały są niezbędne, by dobrze przygotować uczniów do egzaminu.
Bardzo dziękuję za ogrom wiedzy, który otrzymałam na tych szkoleniach. Dzięki nim czuję się pewniej w roli osoby przekazującej wiedzę.

Agata Sobieraj, Polskie Centrum Edukacji i Kultury w Warrington

Kursem jestem zachwycona. Z zapałem chłonęłam każdą minutę kursu.
Po każdym spotkaniu miałam pełną głowę pomysłów i scenariuszy lekcji, które układały się w mojej wyobraźni. Wykorzystuję je niemalże na każdej lekcji.

Julietta Wiśniewska, Polska Szkoła Sobotnia im. Wisławy Szymborskiej w Banbury

Kurs był dla mnie poradnikiem, przewodnikiem o tym, jak i od czego zacząć pracę w klasie GCSE.
Znalazłam w nim odpowiedzi na wszystkie pytania zawiązane z kręgami tematycznymi oraz instrukcje, jak przygotować uczniów do każdej z części egzaminu.

Monika Tomczewska, Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Marii Konopnickiej w Londynie

Prelegentka byłą zawsze znakomicie przygotowana na spotkania i z przyjemnością się ją słucha. Z wielką lekkością potrafi przekazać istotne informacje i zwraca uwagę na to, co jest ważne.
Nie jestem jedyną osobą, która mimo posiadanej już wiedzy i doświadczenia potrzebowała doskonalić się – co dwa tygodnie bowiem liczba uczestników rosła.
Cieszę się, że Pani Renatka podzieliła się z nami pomysłami w programie Wordwall do tworzenia zgrabnych i przejrzystych zadań utrwalających poznane słówka.

Ewelina Mitusińska, Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych w Luton i Dunstable

Moje ogólne wrażenie po kursie mogę oddać słowami: „Już wiem, jak to się robi”.
Bardzo dziękuję za materiały dydaktyczne w formie slajdów w Power Point, wskazówki dotyczące dalszych poszukiwań internetowych, propozycje lektur oraz ciekawych gier.
Szczególnie przydatna była dla mnie sesja o ocenianiu prac pisemnych, ponieważ wcześniej miałam wiele pytań i wątpliwości.
Bardzo wiele wyjaśniło mi słowo komunikatywność, które usłyszałam w czasie kursu.
Nie była to sucha teoria, lecz połączenie teorii z praktyką: była mowa o wymaganiach egzaminacyjnych i jednocześnie padały propozycje konkretnych działań i pomysłów, jak pracować z uczniami.

Elżbieta Piznal, Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. M. Reja, Londyn
Kurs dla nauczycieli POLISH GCSE już w sprzedaży!
Wybierz walutę
GBP Funt szterling