Recenzja książki „Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność”

Książka dotarła do mnie z księgarni Czytam i mówię po polsku pięknie zapakowana, pachnąca farbą drukarską i gdy otworzyłam ją pierwszy raz, wiedziałam, że od tej chwili wiele może się zmienić.

Nie czytam poradników. Żadnych.

Ani o tym, jak odnieść sukces (pewnie dlatego wciąż go nie osiągnęłam), ani o tym, jak zarabiać duże pieniądze (pewnie dlatego nie jestem bogata), ani jak znaleźć dobrego męża (pewnie dlatego ten mój jest zupełnie zwyczajny).

Jestem osobą dość niezależną i nie lubię,

gdy ktoś próbuje mnie w mało subtelny sposób do czegoś przekonać, powtarzając jak mantrę jakieś „odkrywcze” prawdy o świecie. Oglądam więc książkę Adama i myślę sobie: Wygląda jak poradnik! Mało tego, nawet na okładce jest napisane: Unikalny poradnik napisany przez założyciela Billingual Monkeys i The Billingual Zoo. Zupełnie zbiło mnie to z tropu.

Doświadczenia dwujęzyczności mnie ukształtowały

Dwujęzycznością zaczęłam interesować się, odkąd przyjechałam do Wielkiej Brytanii, czyli jakieś pięć lat temu. Przyglądałam się funkcjonowaniu dzieci, których język polski jest językiem mniejszościowym, dużo czytałam na ten temat. Wkrótce przekonałam się, że jestem tu między innymi po to, aby wspierać dwujęzyczność tych dzieci. Założyłam małe stowarzyszenie, w którym prowadziłam zajęcia z języka polskiego dla dzieci, a następnie dołączyłam po polskiej szkoły sobotniej. Moje postrzeganie dwujęzyczności zmieniało się przez te lata. Przeszłam wiele prób i popełniłam kilka błędów, których może dałoby się uniknąć. Na pewno w wielu sytuacjach postąpiłabym inaczej, gdybym znała książkę Adama Becka wcześniej. Dzisiaj wiem, że wszystkie te doświadczenia mnie ukształtowały.

W podróży do dwujęzyczności

Gdy czytałam „Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność”, od początku urzekło mnie to, że autor ma ogromne, bo dwudziestoletnie doświadczenie, jest zarówno rodzicem dwujęzycznych dzieci, jak i nauczycielem. Przeszedł swoją drogę (nadal nią idzie) i dzieli się po prostu z odbiorcą swoją wiedzą. Nie mówi przy tym o samych sukcesach i przyjemnościach, o nie! Wielokrotnie podkreśla, że to trudna i wyboista droga, do której należy się odpowiednio przygotować. Tak jak wybierając się na górski szlak, musisz mieć odpowiednie buty i ekwipunek, tak wybierając się w dwujęzyczną podróż, musisz być wyposażony w odpowiednie umiejętności. Jeśli tego nie zrobisz, nie pokonasz całego dystansu, zatrzymasz się albo – co gorsza – zawrócisz z drogi.

Widzisz to i czujesz

„Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność” to jedna z tych książek, która zabiera cię w świat jej autora. Jesteś w jego domu, widzisz jak Lulu i Roy dorastają, jak kłócą się o koszulę, odrabiają pracę domową. Dużym plusem tej pozycji jest po prostu jej autentyczność, prawdziwe scenki z życia Adama Becka i jego dzieci. Czytelnik odczuwa niepokój, gdy Roy gubi się podczas festiwalu, natomiast śmieje się, gdy autor opowiada, skąd wziął się jego strach przed latawcami. Oprócz wskazówek, jak rozwijać dwujęzyczność dzieci, otrzymujemy bonus w postaci prawdziwych emocji.

Dwujęzyczności nie wysysa się z mlekiem matki

Myślę, że przesłaniem autora było między innymi uświadomienie rodziców, że dwujęzyczność nie jest czymś, co wysysa się z mlekiem matki. Nie wystarczy, że rodzice w domu posługują się językiem mniejszościowym! Nie wystarczy kilka godzin w polskiej szkole sobotniej! Utrzymanie i rozwijanie dwujęzyczności u dziecka to godziny przygotowań i pracy z młodym człowiekiem. Najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja, co wielokrotnie podkreśla autor. Mówi wprost – osiągnięcie pełnej dwujęzyczności u dziecka to minimum 25 godzin pracy tygodniowo z językiem mniejszościowym. Dacie wiarę?

Rozwiązania podane na tacy

Jak systematycznie uczyć swoje dziecko i przy tym nie zwariować? Jak znaleźć na to wszystko czas? Jak być niczym wulkan Sakurajima? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w tej książce.

Autor pisze wprost o frustacji, przemęczeniu i pojawiającej się niechęci. Jednocześnie dodaje otuchy – nie jesteś sam, jest wielu rodziców w podobnej sytuacji. Adam Beck podaje gotowe rozwiązania, podsuwa pomysły (setki pomysłów).

Niebywałą zaletą tej książki jest to, że traktuje temat w sposób bardzo wyczerpujący. Adam Beck podaje ci wszystko gotowe na tacy, a ty możesz dostosować wybrane działania do swojej rodziny i co najważniejsze – wcielić je w życie!

Dar ze świadomością przemijania

Jednak jest jedna rzecz, która może wzbudzić wątpliwość czytelnika – otóż Adam jest nauczycielem, wie doskonale, jak uczyć, posiada umiejętności, których może nie mieć „zwykły rodzic”. Dla niego przygotowanie lekcji z języka mniejszościowego dla swoich dzieci jest proste, więcej – stanowi często frajdę. Adam kocha uczyć! Z przymrużeniem oka zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że urodził się, aby uczyć swoje dzieci. Z prawdziwą pasją wciela w życie swoje rozwiązania.

Jest też jedna rzecz, która niebywale mnie wzrusza, gdy wracam do tej książki. Jest to postrzeganie przez autora życia swojej rodziny w sposób całościowy. Adam Beck potrafi wzbić się ponad codzienność i podjąć działania np. tworzenie rodzinnego archiwum, które będą miały ogromne znaczenie dla jego dzieci, gdy będą już dorosłe. Ma ogromną świadomość przemijania, trochę tak, jakby ścigał się z czasem. Jego dwujęzyczna droga wypełniona jest przede wszystkim miłością do dzieci, która jest siłą napędową wszystkich jego działań. To właśnie miłość przebija ze wszystkich stron tej książki. Autor wie, że jako ojciec jest w stanie podarować swoim dzieciom bezcenny dar, jakim jest dwujęzyczność oraz wyposażyć je w umiejętności, dzięki którym ich życie stanie się ciekawsze, nadzwyczajne. Czy istnieje piękniejsze świadectwo miłości?

„Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność” zawiera w sobie wszystko to, co każda interesująca się dwujęzycznością osoba wiedzieć powinna. Myślę, że to doskonały prezent pod choinkę, dzięki któremu Wasza rodzina może rozpocząć nowy, fascynujący rozdział swojego życia.

UWAGA! Dla czytelników naszego bloga mamy niespodziankę: zniżkę 20% na tę książkę.

Kod rabatowy RPDSNDKN20 działa tylko dla klientów indywidualnych, ważny jest do 31/12/2020.

„Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność”

Autor: Adam Beck

Tłumaczenie: Marta Dąbrowska

Wydawca: Perfect Solution Ltd., Leicester 2020

Kamila Sharma

Absolwentka filologii polskiej UMK w Toruniu oraz studiów podyplomowych z zakresu edukacji wczesnoszkolnej TWP w Toruniu. Ukończyła kurs Nauczanie języka polskiego jako obcego, zorganizowany przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie. Od 2018 roku nauczyciel w Polskiej Szkole Sobotniej w Rugby, w 2020 roku pełniła funkcję wicedyrektora. Od trzech lat prowadzi klub dla dzieci polonijnych Best Friends w Nuneaton, UK. Członek Klubu Nauczyciela. Prowadzi swój blog o Indiach. Pasjonatka dobrej literatury. Uwielbia odwiedzać muzea sztuki.  Zakochana w polskiej kulturze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Wybierz walutę
PLN Złoty polski
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x