Moja refleksja po udziale w kursie dla nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu GSCE zorganizowanym przez Klub Nauczyciela

Jestem nauczycielem mającym przyjemność posiadania doświadczenia pracy z uczniami zarówno w Polsce, jaki i w szkole polonijnej. Jak dotąd nie przygotowywałam uczniów do egzaminów GCSE, ale moja nauczycielska ciekawość skierowała mnie w stronę kursu. Nie wiem, czy w przyszłości będę miała okazję to robić, uważam jednak, że była to doskonała decyzja, ponieważ już dzisiaj wiem, na co zwracać uwagę w pracy z młodszymi dziećmi. Aktualnie jestem wychowawczynią klasy VI i po kolejnych kursowych webinarach wprowadzam pewne zmiany na swoich lekcjach, wynikające z tego, czego dowiedziałam się na kursie GCSE. Jakie? Nigdy dotąd nie opowiadaliśmy o zdjęciach – zaczęłam więc to robić. Dużo więcej uwagi poświęcamy także omawianiu polskich zwyczajów i tradycji. Dużym zaskoczeniem były dla mnie kryteria oceny prac egzaminacyjnych.

Jakim ciekawym pomysłem ze swojego warsztatu nauczycielskiego chciałabym się podzielić? Oto dwa projekty, które bardzo dobrze sprawdziły się w mojej pracy.

Pomysł czytelniczy

Projekt ten rozpoczęliśmy, kiedy moi obecni szóstoklasiści byli uczniami klasy II. Założyłam wtedy duży zeszyt i każdy uczeń zabierał go do domu na tydzień. W tym czasie miał dokonać wpisu o swojej ulubionej książce.

Projekt okazał się hitem, bo wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem chcieli dokonać wpisu. Z czasem musieliśmy zorganizować losowanie kolejności, bo wybór następnych drugoklasistów okazał się bardzo emocjonalny. Dzieci dokonywały pięknych opisów książek, wklejały zdjęcia, wykonywały rysunki, przynosiły swoje ukochane książki ponadto sięgały po te polecane przez swoich kolegów. Ten rok okazał się bardzo owocnym czasem w kwestii czytania książek przez moich uczniów. Pomysł ten – poza szerzeniem czytelnictwa wśród uczniów – umożliwił dzieciom podzielenie się z nami swoimi zainteresowaniami, więc i ja jako nauczyciel mogłam lepiej poznać swoje szkolne dzieci. Na dodatek projekt ten wcale się nie skończył. Dzisiaj te dzieci są w VI klasie, a kiedy rozpoczną klasę VIII, ten zeszyt wróci do nas i poproszę o ponowne wpisy.

„Legendy z regionu mojego pochodzenia”

Realizując to zadanie, założyliśmy specjalny klasowy zeszyt, do którego uczniowie wpisywali legendy z regionu swojego pochodzenia. Dzieci w poznawanie legend zaangażowały nie tylko rodziców, ale także dziadków z Polski. Uczniowie do zeszytu wklejali zdjęcia, mapy. Gotowe opisy były prezentowane na forum klasy. Dzięki temu poznaliśmy wiele wspaniałych legend. Odszukiwaliśmy na mapie Polski miejsca, z których te legendy pochodziły. Była to wspaniała lekcja polskości także dla mnie.

Projekty te uważam za bardzo udane, ponieważ zaangażowały całe rodziny. Jestem przekonana, że nauka przez działanie połączona z emocjami jest niezwykle skuteczna. Na uczniów niezwykle motywująco działa możliwość podzielenia się swoją pracą nie tylko z nauczycielem, ale także z kolegami. Uważam, że obydwa te projekty sprawdzą się na różnych poziomach edukacji.

Po tylu latach pracy nie zauważyłam, większego zaangażowania uczniów w pisanie innych prac, może z wyjątkiem listu do Mikołaja.

Chciałabym podziękować za kurs GCSE, gdyż był ona dla mnie bardzo istotnym drogowskazem na drodze mojej nauczycielskiej drogi. Z pełnym przekonaniem muszę przyznać, że zdobyta na nim wiedza wzbogaci mój nauczycielski warsztat.


Iwona Knapik-Małyniak – nauczyciel, logopeda. Swoje pierwsze kroku w zawodzie nauczyciela postawiłam w ojczyźnie, ale mam ogromną przyjemność uczyć dzieci także w Anglii. Od kilku lat jestem nauczycielem polonijnym w Polskiej Szkole im. Jana Brzechwy w Harlow -online. Pracuję również jako logopeda pomagając polskim dzieciom z różnych zakątków Wielkiej Brytanii w doskonaleniu ich rodzimego języka. Cieszę się, że w swojej pracy mogę także wspierać uczniów, którzy przygotowują się przed powrotem do Polski, by ułatwić im lepszy start w nowej szkole. Jako pasjonat nauczania nie mogę odmówić dzieciom, które marzą o nauce języka polskiego jako obcego, dlatego z dużą radością prowadzę również takie zajęcia. Podczas wszystkich zajęć staram się zachęcać uczniów do dzielenia mojej pasji, jaką jest czytanie książek.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling