Kurs GCSE – praca końcowa Anety Olszewskiej

Jedna z uczestniczek jesiennego kursu GCSE, Pani Aneta Olszewska, szczegółowo opisała, w jaki sposób wykorzystała pomysł, który kilkakrotnie prezentowaliśmy na naszych szkoleniach. Pomysł na plansze „O mnie”, czyli sposoby przedstawienia siebie i swoich zainteresowań w formie zgadywanek obrazkowych, sprawdził się też na zajęciach innych naszych kursantek i kursantów. Po raz pierwszy przedstawiła go w Klubie Nauczyciela Anna Gniazdowska-Reinfuss. Potem Renata Jarecka rozbudowała go o kilka dodatkowych elementów, by plansze te nie były pomocą na jeden raz, ale by można je było jeszcze bardziej i skuteczniej wykorzystać. Okazuje się, że pomysł działa i jest pomocny do tego, by zintegrować uczniów, poszerzyć ich krąg zainteresowań, a potem przećwiczyć umiejętności zadawania pytań, formułowania zdań pojedynczych i złożonych.

Oto więc sposób realizacji pomysłu na pracę z zagadką obrazkową „O mnie” przez jedną z uczestniczek szkoleń Klubu Nauczyciela. Opisała go Pani Aneta Olszewska w swojej pracy zaliczeniowej.

„O mnie” – świetny pomysł na pierwsze zajęcia w klasie GCSE

Jestem nauczycielem z 20-letnim stażem pracy zarówno w Polsce, jak i w szkołach polonijnych. Wieloletnie doświadczenie pracy w szkołach polonijnych nauczyło mnie kreatywności i elastyczności w prowadzeniu lekcji z uczniami na różnym poziomie językowym. Uważam, że zawód nauczyciela to coś więcej niż tylko praca, to wyjątkowa rola społeczna, którą powinny pełnić odpowiednio do tego przygotowane osoby. Klasa GCSE jest dla mnie nowym wyzwaniem w tym roku szkolnym, dlatego postanowiłam podejść do tematu profesjonalnie i zapisać się na szkolenie.

To nie jest moja pierwsza styczność z Klubem Nauczyciela, korzystałam już wcześniej z innych kursów i zawsze wnosiły one dużo w mój warsztat nauczycielski. Z ogromną radością wykorzystywałam nabyte zdolności i pomysły podczas lekcji.

Praca z młodzieżą sprawia mi dużo przyjemności, szczególnie dlatego, że trafiły do mojej klasy wspaniali młodzi ludzie.

Nasze pierwsze zajęcia były jednak dość oficjalne i uczniowie nie chcieli się dzielić swoimi przemyśleniami. Pierwsza lekcja o zainteresowaniach nie była łatwa, bo większość uczniów nie była w stanie powiedzieć więcej niż jednego zdania o swoich pasjach i sposobie spędzania wolnego czasu. Uczniowie byli bardzo nieśmiali i sami nie wiedzieli, czym się podzielić.

Postanowiłam więc wprowadzić metodę omawianą na webinariach. Zaproponowałam wykonanie plansz, przedstawiających własne zainteresowania. Wówczas wszyscy podeszli do pomysłu bardzo entuzjastycznie. Projekt bardzo wciągnął uczniów w kreatywną pracę. Wszyscy wycinali z gazet i magazynów obrazki, zdjęcia przedstawiające ich zainteresowania, rzeczy, które lubią, które ich pasjonują, z którymi się utożsamiają. Uczniowie sami byli zaskoczeni, że mogą wyrazić w ten sposób aż tyle. Jednocześnie dowiedzieli się o sobie nawzajem bardzo dużo, a nawet okazało się, że niektórych połączyły pasje, o których wcześniej nie wiedzieli. Jeszcze bardziej wspomogło ich w tym zadanie „znajdź taką osobę, która lubi to samo, co ty”. W końcu też każdy był w stanie opowiedzieć o sobie w kilkunastu zdaniach. Uczniowie sami zauważyli, jak to zadanie rozbudowało ich słownictwo i możliwość przedstawienia własnej osoby. Była to też dobra okazja do ćwiczeń przygotowujących do części egzaminu ustnego (Speaking). Do dnia dzisiejszego prace wiszą dumnie w klasie i zdobią naszą klasową gazetkę.

Lekcja okazała się dużym sukcesem nie tylko wśród młodzieży. Pomysł na lekcję spotkał się z ogromną aprobatą Konsula Generalnego RP w Londynie, Pana Mateusza Stąśka i Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej, Pani Elżbiety Barrass. Podczas wizyty w naszej szkole ci goście odwiedzili naszą klasę i podziwiali prace i kreatywność uczniów.

Uczestnictwo w kursie rozjaśniło mi dużo rzeczy, których nie byłam pewna, dało pełny obraz, na czym polega egzamin GCSE, ale nadal chciałabym więcej się nauczyć o ocenianiu prac pisemnych oraz tłumaczeń.

Dziękuję za ogromny profesjonalizm, wiedzę i doświadczenie Pani Renaty Jareckiej – to była przyjemność uczestniczyć w kursie.

Autorka: Aneta Olszewska – nauczycielka z 20-letnim stażem, polonista, historyk związany ze Polską Szkołą im. T. Arciszewskiego na Balham  od ponad 17 lat.

Wybierz walutę
GBP Funt szterling