Poznaj Klub Nauczyciela!

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Klub Nauczyciela (KN) zrzesza nauczycieli polonijnych. Jego celem jest rozwijanie kompetencji zawodowych oraz umożliwienie wymiany doświadczeń zawodowych. Klub działa od września 2018 roku, nauczyciele spotykają się regularnie, niemal w każdy wtorek i w środę, na szkoleniach online.

Pomysł podzielenia się swoją wiedzą na temat egzaminów gimnazjalnych i maturalnych z języka polskiego jako obcego przyszedł mi do głowy wiosną 2018 roku. Po 10 latach mieszkania w Londynie i aktywnego życia w środowisku polonijnym przeprowadziłam się na wieś w piękne okolice Forest of Dean w hrabstwie Gloucestershire, tuż przy granicy z Walią. Szybko się zorientowałam, że wielu polskich rodziców, których tutaj poznawałam, nie miało wiedzy na temat egzaminów GCSE, natomiast polskie szkoły nie przygotowywały do tych egzaminów. Jednocześnie trudno było mi nawiązać bezpośrednią współpracę z tymi szkołami, ponieważ nie prowadziłam jeszcze wówczas samochodu. Stąd przyszedł mi do głowy pomysł o szkoleniu online. Na pierwsze dwa szkolenia o nowym egzaminie GCSE z języka polskiego oraz o nauczaniu online zapisało się 20 nauczycieli. Szybko okazało się, że potrzeby były dużo większe. Tak też narodził się pomysł regularnych spotkań w ramach KN.

Najtańszy pakiet to kwota 22.50 funtów miesięcznie  za szkolenia egzaminacyjne GCSE lub A-level. Jest też pakiet szkoleń klubowych, składają sie na niego wszystkie szkolenia organizowane przez KN we wtorki i w środy. Jest to kwota 30 funtów. Opłaca się wykupić członkostwo roczne Jest to kwota 225 lub 300  funtów.  Nauczyciel, jeśli nie może uczestniczyć w szkoleniu na żywo, ma dostęp do nagrania.

Wszystkie szkolenia są nagrywane i przechowywane w wideotece, do której członkowie mają nieograniczony dostęp. Wideoteka zawiera nie tylko nagrania ze szkoleń, ale również materiały dydaktyczne.

Tak, Klub Nauczyciela ma również specjalną ofertę dla szkół. Za miesięczną opłatę w wysokości 55.00 funtów szkoła oprócz dostępu do wideoteki zyskuje także możliwość udziału w szkoleniach na żywo dla wszystkich nauczycieli i asystentów. W miesiącu mamy zaplanowanych 6-7 spotkań.

Spotykamy się we wtorki (szkolenia ogólne) i w środy (szkolenia egzaminacyjne oraz spotkania dyrektorskie) o godzinie 20:00 czasu brytyjskiego. Najważniejszy jest stały dostęp do internetu. Osoba, która się zapisze na szkolenie, otrzymuje link, który po kliknięciu powinien przekierować ją na zaplanowane szkolenie. Oferujemy dwa rodzaje szkoleń: webinaria oraz interaktywne szkolenia. W ramach tych pierwszych odbywają się wykłady, podczas których prowadzący nie widzi się ze swoimi słuchaczami, chociaż słuchacze widzą prowadzącego. Komunikacja następuje za pomocą komentarzy na czacie. Drugim rodzajem spotkań są szkolenia interaktywne, gdzie prowadzący i osoby uczestniczące mogą się wzajemnie widzieć (chyba, że wyłączą swoją kamerę) i ze sobą rozmawiać. Te szkolenia są bardziej lubiane przez członków Klubu, bo sprzyjają tworzeniu się specjalnej atmosfery i więzi między nauczycielami.

Oczywiście, chociaż raczej natury technicznej – przed każdym szkoleniem mam motylki w brzuchu, bo przecież zawsze mogą się pojawić tego rodzaju problemy. Przykładowo, podczas jednego ze szkoleń pojawiło się wysokie sprzężenie i przez pogłos nie byliśmy w stanie się wzajemnie słyszeć. Raz zdarzyło mi się również przez pomyłkę nie nagrać szkolenia na żywo. Przez to musiałam je powtórzyć, ponieważ inne osoby, które nie mogły uczestniczyć na żywo, również chciały je obejrzeć. 

Zawsze może się coś zdarzyć, ale na szczęście nauczyciele są bardzo wyrozumiali w przypadku tego typu kłopotów!

Owszem. W naszej ofercie mamy również szkolenia darmowe. Dzięki temu udział nie jest ograniczony tylko dla nauczycieli z UK, ale dotyczy wszystkich nauczycieli polonijnych. Było mi bardzo miło, kiedy dowiedziałam się, że jedna z uczestniczek mieszka w Uzbekistanie i na szkolenie – ze względu na różnicę czasową – musiała czekać aż do północy. Takie sytuacje pokazują, jak bardzo tego typu szkolenia są potrzebne.

Rzeczywiście tak jest – to dobrze, że nauczyciele polonijni mają wiele możliwości zawodowego rozwoju. Większość oferty stanowią jednak szkolenia stacjonarne, odbywające się w Londynie. Propozycja Klubu skierowana jest dla nauczycieli, którzy podobnie jak ja mieszkają z dala od ośrodków wielkomiejskich lub też ze względu np. na rodzinne zobowiązania nie mogą brać udziału w szkoleniach stacjonarnych. Oczywiście Klub nie jest monopolistą na rynku. Webinaria na nauczycieli polonijnych organizuje również na przykład Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPG). Jednak ze względu na to, że organizacje te działają na potrzeby nauczycieli polonijnych z wszystkich krajów, nie uwzględniają one specyfiki nauczania do egzaminów Polish GCSE i A-level na Wyspach. Właśnie na to zapotrzebowania odpowiada Klub Nauczyciela.

WIEDZA-INSPIRACJe-WSPARCIE

0 +
ZADOWOLONYCH KLUBOWICZÓW
0 +
NAGRAŃ I MATERIAŁÓW SZKOLENIOWYCH
0 +
SZKOLEŃ MIESIĘCZNIE

ZOSTAŃMY W KONTAKCIE

Ewa Plummer
info@klubnauczyciela.com
tel. (+44)1594827682
kom. (+44)7508173394


Klub Nauczyciela
11 Flaxley Street
GL 14 2DH Cinderford
Gloucestershire UK
Wybierz walutę
PLN Złoty polski